Kalendarium
1907
Budowa kamienicy prawdopodobnie wg. projektu żywieckiego architekta Roberta Fussgängera. Styl: secesja
1939-1945
Zniszczenia wojenne.
1978
Remont przeprowadzony przez Adama Królikowskiego.
1920
Przebudowa. Styl: modernizm
1945-1946
Odbudowa po wojnie.
2012
Remont przeprowadzony przez Andrzeja Królikowskiego.
Historia
Kamienica zbudowana została w duchu modernizmu dla Czesława i Rozalii Królikowskich. Około roku 1920 przebudowana w duchu secesyjnym. Parter miał zawsze funkcję handlową i mieścił się tam sklep bławatny, na piętrze zaś oficyna mieszkalna. Podczas przebudowy ok. 1920 r. zmodernizowana i rozbudowana w stylu secesyjnym, w sklepie wprowadzono antresolę. W czasie II wojny światowej obiekt został znacznie zniszczony. Odbudowany w latach 1945-46 (wymiana stolarki okiennej, więźby dachowej). Kolejny remont miał miejsce w 1978 r. - wymieniono między innymi witryny sklepowe.
Budynek i jego wystrój jest przykładem architektury modernistyczno - secesyjnej o ponadregionalnych wartościach artystycznych i historycznych. W roku 1993, na wniosek Tadeusza Królikowskiego został on wpisany do rejestru zabytków przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków pod numerem 690/93. Pod poniższym adresem znajduje się wykaz zabytków województwa śląskiego: rejestr zabytków
Podczas przebudowy 1920 r. częściowo zlikwidowano strop parteru w celu podwyższenia lokalu - sklepu bławatnego. Wykonano antresolę, nowy strop nad parterem, podniesiono piętro budynku, przebudowano pomieszczenia parteru, zmieniono wielkość i lokalizację otworów okiennych i drzwiowych, wykonano drewniane portale okienne, sztukaterię elewacyjną. Dodatkowo kamienica zyskała balkon wraz z ozdobnym podparciem, ponadto zlikwidowano okienka wentylacyjne poddasza.
Podczas wojny kamienica została mocno zniszczona. Odbudowano ją w latach 1945-46. Zachowano układ i wielkość otworów okiennych i drzwiowych, natomiast zupełnie pominięto zdobienia elewacji, tynkując całość na gładko. Spowodowało to znaczne obniżenie wartości historyczo - zabytkowej budynku, jednak Adam Królikowski nie był w stanie w tamtym okresie wykonać remontu, który byłby prawdziwą odbudową elewacji. Niestety brak odpowiednich materiałów i fachowców w tym okresie wydaje się być oczywisty. Prace remontowe z roku 1978, również pod kierunkiem Adama Królikowskiego, polegały na wymianie stolarki w witrynie sklepu. Stolarka piętra została wymieniona w 2005 r.
Remont z roku 2012 polegał na przywróceniu stanu z okresu przedwojennego. Piękna, secesyjna elewacja, która została stworzona w roku 1920 została odtworzona na podstawie starych zdjęć i planów. Zostały wykonane zdobienia, boniowania, ozdoba balkonu. Przywrócono oryginalne, odkryte podczas remontu, kolory elewacji. Odtworzono poszczególne detale architektoniczne oraz wymnieniono stolarkę sklepu przywracając jej pierwotny wygląd.
Lista właścicieli kamienicy
- Ludwik Królikowski
- Czesław Królikowski
- Adam Królikowski
- Tadeusz Królikowski
- Andrzej Królikowski
Fotografie
Stan z roku 1907
Stan z roku 1937. W oknach widoczna jest tkanina reklamowa z nazwiskiem właściciela i graficznie skomponowanymi nazwami wyrobów. Pojawiające się kilkakrotnie na budynku nazwisko właściciela wpisuje się w powszechny w tym okresie trend, który zapoczątkował tworzenie się marki związanej z danym nazwiskiem, konkretną nazwą firmy. Jest to piękny przykład reklamy umiejętnie dobranej do stylistyki całego zamierzenia budowlanego.
Pomiędzy dolnym a górnym pasem okiennym znajduje się poziomy glif z tekstem:
LUDWIK KRÓLIKOWSKI ZAŁOŻONO w r. 1864
Stan z roku 1946. Brak secesyjnych elementów dekoracyjnych. W drzwiach sklepu stoi Adam Królikowski
Stan z roku 2012. Jest to stan przed remontem elewacji
Źródło: Wikipedia:Wiki Lubi Zabytki
Stan z roku 2012. Odtworzono zabytkową elewację secesyjną